Beslenme ve Saç İlişkisi

Saçları dökülen birçok erkekte çinko eksikliği bulunuyor. Çinko hücrelerin yeniden üretiminden hormonal dengeye kadar birçok vücut fonksiyonunda kilit rol oynuyor. Tüm bunlar da saç gelişimini etkiler. Eğer vücudunuzda çinko miktarı düşükse saç folikülleriniz zayıflar, saçlarınız da kırılır ve dökülür. Bununla mücadele etmek için kırmızı et, kümes hayvanları, ceviz gibi kabuklu yemiş yemelisiniz.

Patates

Kızarmış patates sizin için cazip gelebilir. Ancak yağlı yiyecekler saç dökülmesine yol açan en kötü suçlular arasındadır. Eğer canınız hamburger ve kızarmış patates çektiyse, hamburgerinizi evde kendiniz pişirin ve yanında da fırında patates hazırlayın. Ayrıca aşırı soğuk, baharatlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.

Zeytinyağı

Zeytinyağı iyi bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini saçları koruyan ve kalınlaşmasını sağlayan bir antioksidandır. Ayrıca hücrelerin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Cildi nemli ve yumuşak tutar. Zeytinyağı saç köklerini nemlendirirken kırılmalara karşı da etkilidir.

Soya

E vitamini açısından zengin bir diğer besin de soyadır. Hemoglobin üretiminde önemli yere sahip olan demir soyada bol miktarda bulunur. Hemoglobin, kanda bulunur ve oksijenin taşınmasını sağlar. Yeterli hemoglobin olmadığında kan dolaşımının düzgün işlemesi mümkün değildir. Dolaşım sistemi düzgün çalışmadığında saç derisi saçların büyümesi için yeterli desteği alamaz.

Fasülye filizi

Saçınızın gürleşmesini ve dökülmemesini istiyorsanız beslenmenizde silisyumun da bulunması gerekiyor. Çünkü vücut bu maddeyi vitamin ve minerallerin emilmesi için kullanıyor. Eğer silisyum tüketmezseniz yediğiniz vitaminler size yardımcı olmaz. Silisyum en çok fasulye filizinde, salatalığın kabuğunda, kırmızı ve yeşil biberde ve patateste bulunuyor. Bu yiyecekleri çiğ olarak tüketirseniz daha fazla doğal besleyici değerden yararlanırsınız.

Yeşil yapraklı sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, A ve C vitamini bakımında zengin olup, demir ve kalsiyum içerir. Brokoli, ıspanak, pazı ve sarma yaprağı gibi...

Baklagiller

Kaliteli protein içerdiği için saç için önemlidir. Ayrıca demir, çinko ve biotin içerir. Özellikle et ve balık tüketmeyenler haftada en az 3-4 porsiyon yemelidirler.

Ceviz

İçerdiği alfa linoleik asit ve omega 3 sayesinde saç için önemli besin kaynağıdır. Ayrıca çinko ve selenyum kaynağıdır.

Tam tahıllar

Çinko, demir, B vitamini gibi saç için gerekli vitamin ve mineralleri içerirler.

Süt ürünleri

Özellikle yoğurt başta olmak üzere süt ve süt ürünleri, saç için gereken kalsiyumu sağlarlar.

Havuç

Müthiş A vitamini içeren havuç saç için önemli besin kaynağıdır. A vitamini sayesinde saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan sebum üretimini destekler.

Kuru üzüm

Demir hemoglobin (oksijeni vücudun organlarına ve dokularına taşıyan kanın parçası) üretiminde kilit rol oynar. Hemoglobin sağlıklı seviyedeyse, oksijen uygun şekilde dağıtılır. Böylece saçınızın derisi de iyi bir kan akışına sahip olur, saç oluşumu harekete geçirilir ve desteklenir. Bu nedenle demir bakımından zengin olan kuru üzüm, vişne suyu gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Ayrıca yumurta, koyu yeşil ve yapraklı sebzelerde, kuru üzüm, tam tahıllı gevrekler de bol miktarda demir bulur. C vitamini de demirin emilimini geliştirir.

Bitkisel takviyeler

Kalsiyum, çinko, multivitaminler, atkuyruğu, biotin, A ve E vitamini, shen-min, bepanthen doğru takviye ürünleridir. Özellikle strese bağlı, saç dökülmelerinde sarı kantaron hapları da kullanılabilir.
 

Bitki çayları

Isırgan, adaçayı, biberiye, meyankökü, kekik ve zerdeçal oldukça faydalıdır.

Baharatlar

Zerdeçal, rezene, kekik, biberiye ve dereotu yararlıdır.

İstiridye

Afrodizyak etkisiyle bilinen istiridye çinko açısından da zengindir. Çinko, etkili bir antioksidandır ve saçları korur.

Dengeli beslenme

Her gün tüm besin gruplarında uygun ölçülerde yediğinizde ve özellikle protein, demir, silis ve çinko bakımından zengin yiyeceklere odaklandığınızda saç dökülmesini önleyebilirsiniz.