GAZİ BLOG

Makaleler ve Haberler

Saç ve Güneş İlişkisi

Güneş saçları ve saç derisini kurutur, yakar. En uzun dalgalı ve aynı zamanda en çok işleme etkisi olan kızılötesi ışın­lar, saç derisinde çok yoğun bir sıcaklık meydana getirerek hücrelerde bulunan suyun buharlaşmasına neden olurlar. Mor ötesi ışınları zayıf dalgalı ışınımlar­dır; bu ışınlar da deri tarafından durdu­rulurlar ve yağ bezlerinin salgılamaları­nı azaltarak kuruluğu arttırırlar. Güneş saçları zayıflatır; zayıflayan saç­lar sağlamlıklarını yitirerek, en hafif bir gerilmede, örneğin fırçalama ile, he­men koparak dökülürler.

Tamamını Oku

Saç Bakımı İçin Yararlı Bilgiler

Kafa derisi ve saçlar kötü kullanılmaya oldukça dayanıklı olmasına rağmen fazla veya yanlış yapılmış permadan, boyadan, renk açıcılardan veya masajdan zarar görebiliyor. Saçın dayanabildiği "güzelleşme" miktarı kişiden kişiye değişiyor. Fırçalama, yanlış yıkama ve düzensiz saç kesimi gibi kötü bakımın saçların kırılmasına sebep oluyor. Saçlarınızın uzun ömürlü olması için, doğru bakım ürünlerini seçin, yıkarken nazik davranın, tahta fırça kullanın, uyurken bile saçlar kırıldığı için saçları yukarı doğru toplayın.

Tamamını Oku

Dökülen Beyaz Saçlara Doğal Tedavi

Tüm saç renklerinde olduğu gibi dökülen beyaz saçlar için de uygulanan PRP yöntemi başarılı sonuç veriyor. Eser Atakan Kızıldağ'ın gür olan ve hayatı boyunca dökülmeyen saçları, geçirdiği bir hastalık sonrası hızla açılmaya başladı. Kafasının tepe kısmında kısa sürede büyük bir saç kaybı yaşayan Kızıldağ, bu açılmanın önüne geçebilmek için saç sorunları merkezine başvurmaya karar verdi. Çevresinin tavsiyesiyle İzmir Özel Gazi Hastanesi Saç Sorunları ve Kozmetik Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör ile görüşen Kızıldağ, PRP (Platelet/Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) yöntemiyle tanıştı.

Tamamını Oku

Beslenme ve Saç İlişkisi

Saçlarımız vücudumuzdaki tüm olumlu ve olumsuz etkenlere doğrudan açıktır. Beslenme alışkanlığımızdaki doğru ve yanlışları saçlarımıza bakarak doğrudan anlayabiliriz. Biotin, çinko, demir, silisyum gibi mineraller saçlarımız için önemlidir. Ayrıca kanımızda bulunan her minarelin azlığı doğrudan saçımızı etkiler. Normal kan değerinin ortalama 100 civarında olması gerekirken 70-80 değerinin altına düştüğü anda saç dökülmeleri başlar. Çinko eksikliğinizin olup olmadığını tespit edebilmek için kan tahlilli yaptırmalısınız. Eğer eksiklik var ise 1 kutu çinko tablet kullanmanın yanı sıra çinko değeri yüksek et, tavuk, balık, peynir, yumurta sarısı, patates, kuruyemişlerden ise badem, fındık, fıstık gibi besinlerden destek alınmalıdır.

Tamamını Oku