Diyet Yapmanın Saçlarımıza Etkisi

Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise uzun süre düşük kalorili diyet yapmaktır. Eğer verilen kilo 10 kilogramı geçiyorsa ve uygulanan diyet çok kısıtlı bir diyet ise saç ve tırnak yapısını korumak için vitamin, mineral suplemanlarından destek alınması gerekir. Aksi takdirde saç, cilt ve tırnak yapısında kayıplar meydana gelebilir.

Saç organizmanın bir  parçası olduğuna göre  protein, kalori, vitamin  ve eser eleman eksikliğinden nasibini alır. Kısa süreli yoğun diyetlerde veya uzun süreli bilimsel olmayan diyetlerde, açlıkta, bazı emilim sorunlarında, demir eksikliği anemisi gibi sorunlarda  saçın  yapısının bozulması beklenir. Kabaca, sağlıklı bir saç için ilk şartlardan birinin sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir beden olması şart. Özelikle aminoasitler, sistein ve metiyonin önemlidir. Eser elementlerden demir, çinko, bakır selenyum; vitaminlerden C, B12 vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Açlık ve beslenme bozukluklarında saç yapısında değişiklikler olur. İncelir, matlaşır, yavaş uzar, erken ve çabuk dökülür, süratle grileşir. Saç rengi açılır. Kahve renkli saç sarışın hale gelebilir. Özellikle B12 eksikliğinde  saç bozukluğu, demir eksikliğinde saçın kalitesinde bozulma görülür.

Diyet ve yetersiz protein telogen effluvium\\\\\\\'a yol açabilir. Protein vücudumuzda azaldığında bedenimiz kendini mümkün olduğunca korumak için çalışır. Savunma mekanizmalarından biri vücudun dinlenme aşamasında saçlarınızı dökmesi demektir. Daha fazla protein ile ancak saç dökülmesi tersine çevrilir. Yanlış diyet yapanların ve bazı vejeteryanların protein eksikliği nedeniyle saçlarını kaybetme riskleri vardır. Diyet vücutta demir eksikliğine neden olup telogen effluvium üretecektir. Kan testleri ile kolayca görünen demir eksikliği demir açısından zengin gıdalar yenerek telafi edilebilir. Ayrıca anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozukluklarından muzdarip kadınlar genellikle şiddetli beslenme yetersizlikleri sonucu telogen effluvium yaşayabilirler.

 

Diyet yaparken sadece kalori hesaplamak çok yanlıştır. Diyetiniz vücut ve saç sağlığınız için gereken vitamin ve mineralleri tam olarak alabileceğiniz gıdalardan oluşmalıdır. Aşağıda diyet yaparken saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalmamanız için ihtiyacınız olan vitaminler ve mineraller hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Çinko
Tavsiye edilen günlük çinko tüketimi 9 yaş ve üstü erkekler için 11 mg, kadınlar içinse 8 mg'dır. Çinko yönünden zengin gıdalar arasında et, deniz ürünleri, karaciğer, yumurta, soya ürünleri, baklagiller, fındık ve kepekli tahılları sayabiliriz. Hayvansal gıdalardan alınan çinko vücut tarafından daha iyi emilir.

Demir
Diyet yaparken dökülmesi yaşamak istemiyorsanız tükettiğiniz gıdaların bazıları mutlaka demir içermelidir. 19-50 yaş arası erkekler günlük 18 mg, aynı yaş aralığındaki kadınlar ise 18 mg demire ihtiyaç duyar. Demir bakımından zengin gıdalar yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, kabuklu yemişler ve tahıl gevrekleridir. Et tüketmiyorsanız domates, brokoli, portakal, kivi ve Brüksel lahanası gibi sebze ve meyveler et dışı kaynaklardan aldığınız demirin vücut tarafından daha iyi, emilmesini sağlayacaktır.

Protein
19-70 yaş arası erkekler günde 56 mg kadınlar ise 46 mg protein almalıdır. Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, süt, yoğurt, fasulye, kuru fasulye, siyah fasulye, tofu, fındık protein bakımında iyi birer kaynaktır. Yetersiz kalori alımını vücudun ihtiyaç duyduğu proteini almasını engelleyebileceğinden çok düşük kalorili diyetler saç dökülmesine neden olabilir.

Sağlıklı yağlar
Diyet demek aldığınız yağı tamamen kesmeniz demek değildir. Sağlıklı bir beslenme ancak aldığınız kalorinin %25 ile %30'u arası yağlardan gelirse mümkün olabilir. Tabii burada öne çıkan nokta tükettiğiniz yağın kaynağı. Sağlıklı yağ asitleri açısından zengin somon, tuna, uskumru gibi balıklar, keten tohumu yağı, soya yağı, ceviz, fındık gibi yemişler iyi kaynaklardır.

D vitamini
Son yıllarda saç dökülmesi üzerine etkileri araştırılan D vitamini yeterince alınmadığında saç sağlığı üzerine olumsuz etki yaratmaktadır. D vitaminin doğal yollardan almak istiyorsanız yumurta sarısı, tahıllı ürünler, kepek ve D vitamini yönünden zenginleştirilmiş süt tüketebilirsiniz. Ayrıca gün içinde 10 dakika boyunca güneşe çıkmak vücudun D vitamini üretmesini sağlayacaktır.

Silika
Her bir tablet silika ve silisilik asit bakımından zengin, doğal bir kaynak olan at kuyruğu (horsetail) bitkisinden 11 mg silika sağlanır. Hayvansal besinlerde silikon oranı düşüktür. Bazı bitkilerde ve işlem görmemiş tohumlarda bulunur. Silika; bağ dokusu, kolajen ve elastin doku gibi makro moleküllerin yapısına katkıda bulunur. Kemik sağlığı, tırnak ve saç için önemli bir mineraldir.