Saç Bakımı İçin Yararlı Bilgiler

Saçınızı sık sık yıkayıp şampuanlamaktan korkmayın. Temizlik saçın dökülmesine neden olmaz. İster kuru, ister yağlı olsun daha hafif şampuanlar seçmek koşuluyla saçlarınızı her gün yıkayabilirsiniz.

Saçlarınızı en fazla günde bir kere, en az haftada bir kere yıkamalısınız. Sizin saçınızı hangi sıklıkta yıkayacağınız, saç tipinize, hava durumuna, çevreye, fiziksel aktivitenize ve hatta mesleğinize bağlıdır.

Saçlarınıza nazik davranın. Ilık suyla yıkayın, yumuşak ve hafif şampuanları, saç kremlerini tercih edin. pH 5,5-6,5 arasındaki saç ürünlerini kullanın. Saçınız yağlıysa krem kullanmanıza gerek yoktur.

En iyi şampuan ve kremin hangisi olduğunu, ancak deneyerek öğrenebilirsiniz. Saçınız kolay taranıyor, şekil alıyor ve parlıyorsa, şampuanınızın iyi olduğuna emin olabilirsiniz.

Saçlarınız kepekliyse, ona uygun özel şampuanları kullanmanız yararlı olur. Ancak aynı şampuanı uzun süreli kullanırsanız, saçınız buna alışır ve tekrar kepeklenir.

Tüm saç tipleri için tavsiyem, güven duyabileceğiniz iki ayrı şampuanı alıp bunları dönüşümlü olarak kullanmanızdır.

Yıkadıktan sonra saçlarınızı havluyla nazik bir şekilde kurulayın. Saç kurutma makineleri ve saç maşaları zararlıdır. Mümkünse saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakın. Mutlaka kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa, en düşük ayara getirin ve saçlarınızı hafifçe nemli bırakın.

Saç jöleleri ve köpükler saçlarınızın daha hacimli ve kalın görünmesini sağlar. Bunlar saç diplerinin kurumasına neden olabilirler ama saçın kendisine zarar vermezler. Bu ürünleri saçınızın derisine değil, uçlarına sürün.

En önemlisi, jöle veya köpük kullandığınız günler, saçınızı yıkamadan yatağa yatmayın. Bu gibi ürünlerle sertleşen saç telleri yatakta kolayca kırılır.

Saç boyaları alerjik reaksiyonlara ve sonuçta saçınızın dökülmesine neden olabilir. En iyisi, yama testi yaptırdıktan sonra saç boyası kullanmaktır.

Saç rengini fazla açmadan boyamak daha güvenlidir. Doğal saç rengine yakın tonlar tercih edildiği zaman saç fazla yıpranmaz.

Genellikle doğal saç ve ten renkleri birbiriyle uyumludur. Bu uyumu zorlamak estetik açıdan da iyi sonuçlar vermez.

Saçlar seyrek olduğu veya belirli bir ölçüde kellik olduğu zaman, koyu renklere boyanmamalıdır. Koyu renkler görüntüyü belirginleştirir. Boyama için tercih edilen renk, kafa derisinin rengine ne kadar yakın olursa, saç o kadar sık görünür.

Doğal rengi beyaz olan saçlar da koyu renge boyanmamalıdır. Çünkü bu durumda dipten çıkacak beyaz saçlar çok daha fazla göze çarpar.

Boya yapmadan önce saçı yıkamamak gerekir. Deri üzerinde birikmiş olan sebum, saçı bu güçlü kimyasal maddelere karşı bir ölçüde korur.

Saçların kuruması genellikle yanlış bakım sonucunda olur. Saç kurutma makinesi, güneş, röfle, boyalar, biyoform, perma, saç spreyleri ve jöle çeşitleri saçları zamanla kurutur. Tabii beslenme yetersizliği, vitamin ve protein eksiklikleri de saçlı deride kuruluğa neden olabilir.

Saç kuruması hormonal nedenlerle de olabilir. Menopoz ve tiroit bezlerinin yetersizliği (hipotiroidi) saçların bozulmasına yol açar.

Saç kozmetiklerini kullanırken seçici ve ölçülü olun.

Çok yıpranmış saçlara 2-3 haftada bir yoğun bakım kremi uygulamak gerekir. Yoğun bakım daha sık yapılırsa, saçlar daha da yıpranır.

Saçlarınızı serbest bırakın. Sıkı topuzlar ve at kuyruklarıyla çekiştirmeyin. Belki de en iyi çözüm, saçların fazla uzatılmamasıdır. Yapınıza uygun güzel bir kesim, saçlarınızın çok daha dolgun ve canlı görünmesini sağlar.

Düzenli ve dengeli beslenme, sağlıklı yaşam koşulları, saçın kalitesini çok etkiler.

Havlu ile saçlarımızı kurutma. Zamanla yarışan bizler için saç kurutma makineleri büyük kurtarıcı ama ben size havlu ile kurutmayı önereceğim. Hem saç tellerinizin kırılmaması hem de kolay uygulanmaması nedeniyle. Emin olun havlu ile kurutmayı alışkanlık halinize getirdiğinizde çok mutlu olacaksınız.

Doğru saç şekillendirme araçları. Başarılı saç şekilleri doğru saç aletleriyle mümkün oluyor. Ama dolaplarımızda o kadar çok gereksiz kullanmadığımız aletler oluyor ki asıl kullandıklarımız bu karmaşa içerisinde kayboluyor. Hepimiz için tarağımız, fırçalarımız ve saç kurutma malzemelerimiz değişmezimizdir.

Saç kurutma makinesi
Modern insanın kurtarıcısı olan bu araç parmaklarımız ve fırçamızla uzun sürede yapacağımız işi dakikalara sığdırmasıyla favorilerimiz arasında.

Fön makinesi
Saç tellerini maşa gibi araya alarak kurutan fön makinesi aynı zamanda hızlı şekillendirmesi nedeniyle gözde araçlardan. Tek elle fırça yardımıyla saç taramaktansa bu makineyi kullanmak tercih ediliyor. Kıvırcık saçları düzleştirmek ya da tam tersi için ilk başvurulacak şey.

Saç maşası
Saç kıvırmak veya düzleştirmek için ısınmış yuvarlak metal sopadır. Saç maşaları çeşitli çaptadır. Pürüzsüz saçları düzeltmek için daha geniş bukleler yapmak için daha küçük çaplı olanları tercih edilir.

Demir halkalar
Pürüzsüz ve düzgün saçları dalgalı, kıvırcık yapmak için kullanılır. Neredeyse bir ütü kadar sıcak olduğu için her gün kullanmamak gerekir.

Sıcak bukleler
Bu bukleler kuru ya da buharlı üniteler içerisinde ısıtılır. Bu çok ısınan makaralar çok fazla saçta kalmamalıdır. Çünkü saç tellerinin kurumasına neden olur.

Düzenli makaralar
Makaralar çeşitli boyutlarda gelir. Pürüzsüz makaralar plastikten yapılmıştır ve yerine tutturmak için klipse ihtiyaç vardır. Pürüzsüz ve düz stiller için, büyük silindirleri seçin. Kıvırcık stilleri için, küçük silindirleri kullanın.

Yuvarlak fırçalar. Şekil verme ve kurutmada ideal araçlardır. Farklı farklı boyutta bulunurlar. Vermek istediğiniz şekile göre değişik kullanabilirsiniz.
Yanlış fırçalama ve yıkama saçların kırılmasına sebep oluyor
Kafa derisi ve saçlar kötü kullanılmaya oldukça dayanıklı olmasına rağmen fazla veya yanlış yapılmış permadan, boyadan, renk açıcılardan veya masajdan zarar görebiliyor. Saçın dayanabildiği `güzelleşme` miktarı kişiden kişiye değişiyor. Fırçalama, yanlış yıkama ve düzensiz saç kesimi gibi kötü bakımın saçların kırılmasına sebep oluyor. Saçlarınızın uzun ömürlü olması için, doğru bakım ürünlerini seçin, yıkarken nazik davranın, tahta fırça kullanın, uyurken bile saçlar kırıldığı için saçları yukarı doğru toplayın. Uzun saçların etkilendiği en büyük problem saç uçlarının kırılması. Bu kırıklar saç uçlarında ayrılma, koparak saçın kısa kalması ve genel anlamda saç sağlığının bozulması gibi etkileri de beraberinde getiriyor. Sabah uyandığınız andan tekrar yattığınız ana kadar ve hatta uyurken bile saçların kırılmasına sebep olan etkenler vardır. Genellikle bu etkenlerden ilki ve en sık rastlanılanı (yanlış fırçalama, yanlış yıkama, düzensiz saç kesimi gibi) kötü bakım. Basit bazı bakım tekniğiyle ve doğru ürünler kullanarak, uzun, gür, ışıltılı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Uyandığınızda parmaklarınız yardımıyla saçınızdaki karışıklıkları ve varsa düğümleri saçı zorlamadan açın.

Öne eğilin ve saçınızın öne doğru dökülmesini sağlayın.

Kullandığınız fırçaların mutlaka tahtadan, doğal ve yumuşak bir fırça olmasına özen gösterin.

Fırça yardımıyla saçı önce üstten, kökten uca doğru, fırçalayarak saçınızı havalandırın; sonra da iç taraftan fırçalayın. Daha sonra doğrularak aynı işlemi tekrarlayın.

Fırçaladığınız tutamlardan elinizi geçirerek statik elektriği alın. Beş kere ile başlayarak ve rahat bir rutine oturtuncaya kadar her hafta saçınızı taradığınız fırça darbesi adedini artırın.

Saçınız fırçalanma miktarı arttıkça yağlanmaya başlarsa fırçalama sayısını azaltın. Saçınızı sadece kuruyken fırçalayın.

Saçın en zayıf olduğu zaman ıslak olduğu zamandır. Bu nedenle ıslakken fırçalamak saça zarar verebilir. Mümkünse saç kuruyken bile fırçalamadan önce tarayın.

Saçların yıkanması sırasında da dikkatli olmak gerekiyor. Saçı ıslatıp şampuan sürmeden önce bir kat saç kremi sürmek saçların yıpranmasını önleyebilir. Saç kremi uygularken kıstasınız hep kulak hizasının altı olsun, asla kremi saç diplerine sürmeyin. Kremi mümkün olduğunca az kullanın. Fazla krem çoğunlukla kırılmayla sonuçlanır ve saçın bazı katmanlarının zedelenmesine neden olur. Kremden sonra normal şampuanla yıkama yapılabilir.