Saç ve Güneş İlişkisi

Güneş saçları ve saç derisini kurutur, yakar. En uzun dalgalı ve aynı zamanda en çok işleme etkisi olan kızılötesi ışın­lar, saç derisinde çok yoğun bir sıcaklık meydana getirerek hücrelerde bulunan suyun buharlaşmasına neden olurlar. Mor ötesi ışınları zayıf dalgalı ışınımlar­dır; bu ışınlar da deri tarafından durdu­rulurlar ve yağ bezlerinin salgılamaları­nı azaltarak kuruluğu arttırırlar. Güneş saçları zayıflatır; zayıflayan saç­lar sağlamlıklarını yitirerek, en hafif bir gerilmede, örneğin fırçalama ile, he­men koparak dökülürler.

Güneş saçları donuklaştırır; saçın üzerin de bulunan dış kılıf kırılıp, meydana ge­len parçacıklar çeşitli yönlere döndüğü için, ışın olağan bir biçimde yansımaz, bu nedenle de saç parlaklığını yitirir. Güneş saçın rengini soldurur; güneş saçları okside ederek, kızıla, sarıya, hatta bazen beyaza bile döndürür. Güneş saçı kırar; bu sonuç kızılötesi ışınların etkisiyle doğar. Güneş kepeklerin meydana çıkmasına ve yağlanmanın artmasına neden olur. Güneşin etkisiyle saçların yağı azalır ama tatil dönüşünde, karşıt bir etki meydana gelir ve yağ miktarı azaldığı için, bezler tekrar çalışmaya başlarlar.


Güneş saç derisine zarar verdiğinde ne olur?
Güneş yanığı sonucu saçlı deride oluşan hasar ise saç dökülmesine, uzun vadede foto yaşlanma ve cilt kanseri gelişimine zemin hazırlar. Aşırı güneşe maruz kalmak, saç derisini kurutarak kepek ve kaşıntı oluşumuna, saçlarda nem kaybı ve kırılmalara, güneş çarpması ya da güneş yanıklarına yol açar. Her beş deri kanseri olgusundan dördünde ana etken, ultraviyole ışınlarıdır. Yaşam boyu beşten fazla güneş yanığı geçirmek, deri kanseri gelişme riskini iki kat artırmaktadır. Melanom adı verilen en tehlikeli cilt kanseri tipinin, ağır güneş yanığı ya da kısa süreli yoğun güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıktığı unutulmamalıdır.
Saç derinizi güneşin zararlı etkilerinden korumada iki temel yöntem, güneşten koruyucu tonik uygulaması ve şapka kullanımıdır. Açık havada yapılan aktivitelerde, birkaç dakikadan fazla güneşte kalınacaksa şapka takmak, güneşten korunmanın en iyi yoludur. Şapka tüm baş derisini örtmelidir. Tepesi açık siperlik kullanmak yeterli koruma sağlayamaz.
Havuz ya da denizde kullanılan boneler, saçlı deriyi hem güneş, hem de tuzlu ve klorlu sudan korur.
Baş derisine sprey ya da tonik formunda güneş koruyucu uygulanması, şapkasız güneşlenildiği durumlarda son derece yararlıdır. Yağsız, kokusuz ve yapışkan olmayan, geniş spektrumlu (UVA+UVB korumalı) ve yüksek koruma faktörlü (en az SPF 15) ürünlere yönelebilirsiniz. Bu tip koruyucuların, güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulanması çok önemlidir. Toniği saç derisine birkaç kez püskürterek iyice yedirmeniz yeterli olacaktır.
Güneşin zararlı etkilerinin en yüksek olduğu 10:30-16:00 saatleri arasında, açık havadaki uğraşlardan kesinlikle kaçının. Çünkü bu zaman diliminde güneş koruyucuları yeterince etkili olamaz.  Ayrıca, yaz boyunca güneşten korunma yöntemlerini tüm gün uygulamayı unutmayın.
Güneş sonrasında yapısı bozulan saç tellerinin ve saçlı derinin onarılabilmesi için protein içerikli şampuan, saç kremi ve nemlendiriciler uygulanmalıdır. Alkollü ve kurutucu saç toniklerinden uzak durun.


Saçın güneş ile imtihanı
Güneş tarafından yayılan UV ışınları, saç boyasındaki pigmentleri etkiliyor ve renklerinin zamanla solmasına neden oluyor. İşte bu nedenle koyu renk saçlar güneşin etkisiyle kızıllaşırken, sarı renk saçlar iyice açılırlar. Saçların rengini boyandığı ilk günkü gibi korumak için yapılacak ilk işlem, kuaförünüze de danışarak kaliteli bir saç boyası kullanmasını sağlamak. Tabii, saç açma tekniğinin de çok önemi var. Saçları bir seferde birkaç tondan fazla açmak bu açıdan riskli olabilir. Saçlar çok dikkatli bir şekilde kademe kademe açılmalı.
Eğer saçlarınız ateş kırmızı, fındık kabuğu, mavi siyah ya da patlıcan moru gibi iddialı bir renkteyse 10 günde bir şampuan boya kullanarak renginizi koruyabilirsiniz. Böylece kuaför seansları arasında da saç renginiz tam istediğiniz tonda kalabilir.
Neler yapabilirsiniz?

 • Sarışınlar için en büyük sorunlardan biri havuza girdikten sonra saçlarının "yeşilleşmesi". Bunun için saçları klordan koruyan ürünler kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızı her gün kaliteli kıl bir fırçayla tarayarak doğal bir şekilde parlamalarını sağlayabilirsiniz.
 • Eğer açık havada çok zaman geçiriyorsanız ya da tatile gidecekseniz saçlarınızı istediğinizden birkaç ton daha koyuya boyatın. Güneşin etkisiyle istediğiniz tona daha doğal bir biçimde açılacaktır.
 • Saçları iyice durulamak çok önemli; hiçbir şampuan ya da krem kalıntısı kalmayacak şekilde tamamen durulamaya özen gösterin.
 • Eğer saçlarınız çok kuruysa sadece saç kremiyle yetinmeyip, saçlarınızı nemlendirmek için özel nemlendirici saç maskelerinden faydalanın.
 • Güneşten ve dış etkenlerden korunmanın en iyi yollarından biri de tabii ki saçlarınızı şapka ya da eşarpla korumak.
 • Eğer çok ince telli saçlara sahipseniz güneşten koruyan ve yağ şeklinde olan ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Elektriklenen ve kuruyan saçlarınızla başa çıkmak için saça sürülen ve durulanmayan bakım kremleri oldukça etkili.

Güneş bizim vitamin kaynağımızdır.
Güneş ışığı vitamini olarak da adlandırılan D vitamini, güneş ışığının cilde temasıyla üretilir. D vitamini hücre bölünmesi ve farklılaşmasında önemli rol oynar. Ayrıca bağışıklık sistemine yardım eder. Bununla birlikte D vitamininin en önemli görevi vücutta kalsiyum ve fosfor düzeylerini düzenlemektir. D vitamini bağırsaklardaki kalsiyum emilimini artırarak, kalsiyum seviyesinin devamlılığını sağlar.

 • D vitamini ile cilt sağlığı arasındaki ilişki birçok araştırmaya konu olmuştur. Ve çok az insan sağlıklı bir kafa derisinin saç dökülmesini engelleyeceğinin, hatta saç büyümesini tetikleyeceğinin farkındadır. D vitamini ile saç dökülmesi arasında birkaç bağlantı vardır...
 • D vitamini içeren bir jeli kullanan kanser hastalarında saç dökülmesi azalmış ve saçlar yeniden büyümeye başlamıştır.
 • D vitamini eksikliği temel bir aminoasidin fonksiyonlarını engeller. Bu aminoasidin yokluğu saç dökülmesiyle ilişkilendirilmiştir.
 • D vitamininin saç foliküllerini uyararak saç dökülmesini engellediği düşünülmektedir. D vitamini ayrıca saç gövdesindeki hücreleri aktive etmektedir. Hücreler ne kadar sağlıklı olursa, saç gövdesi ve saç da o kadar sağlıklı olur.
 • Araştırmalar saç dökülmesi yaşayanların önemli bir bölümünün D vitamini eksikliğinden muzdarip olduğunu ortaya koymaktadır.
 • D vitamini alımını artırmak saçın da kalitesini artırmak demektir.

Ozon tabakasının her yıl daha fazla yıpranması özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının daha dik ve tehlikeli bir şekilde yer yüzüne gelmesine sebep oluyor. D vitamini almak için en uygun mevsim bu durumda yaz olmayacaktır. Aslında hayatımızda her şeyde olduğu gibi temel kural "dengeli" olmakta yatıyor.